Strona główna Zdrowie Dlaczego wysoki wskaźnik Sun Protection Factor jest tak ważny?

Dlaczego wysoki wskaźnik Sun Protection Factor jest tak ważny?

0
Dlaczego wysoki wskaźnik Sun Protection Factor jest tak ważny?

Wakacje w pełni, sezon urlopowy trwać będzie prawdopodobnie do końca września. Nic więc dziwnego, że na plażach widzimy tyle opalających się osób. Opalając się pamiętać należy o zasadach bezpieczeństwa. Jedną z podstawowych jest dobranie odpowiedniego kremu.

Sun Protection Factor

SPF, czyli Sun Protection Factor to najprawdopodobniej najważniejsza cecha kremu do opalania. Współczynnik SPF informuje, jaka jest moc filtra, a także jak bardzo wydłuża się czas bezpiecznego opalania na słońcu po nałożeniu kremu. O ile opalając się bez zastosowania takiego kosmetyku musimy liczyć się z granicą bezpieczeństwa wynoszącą 15 minut, o tyle w przypadku kremu ze wskaźnikiem SPF 5 czas, który możemy bezpiecznie spędzić na słońcu wydłuża się 5 razy, w przypadku SPF 10 – 10 razy.

Choć kremy o niskim wskaźniku SPF zazwyczaj są tańsze, mają także gorszy skład i zazwyczaj nie gwarantują one pełnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierając się na plażę powinniśmy zakupić krem o wskaźniku wynoszącym przynajmniej 20.

Ochrona skóry u dziecka.

Dzieci, a w szczególności niemowlęta mają wyjątkowo delikatną skórę. Jeśli z jakiegoś powodu długo przebywać będą na słońcu, koniecznie należy posmarować ją kremem do opalania. W przypadku najmłodszych pociech (do ukończenia 1 roku życia) należy stosować krem o bardzo wysokim wskaźniku SPF – przynajmniej 45. Z kolei w przypadku dzieci nieco starszych można stosować kremy o odrobinę słabszej mocy filtra. Wskaźnik SPF w dalszym ciągu nie powinien jednak być niższy, niż 30.