Strona główna Ciekawostki i tajemnice Filmowa kariera polskich miast i regionów

Filmowa kariera polskich miast i regionów

0
Filmowa kariera polskich miast i regionów

Może się wydawać, że polska nie jest filmową potęgą. Jest to oczywiście prawda, ale w jednym polu możemy się pochwalić – nasz kraj od lat doceniany jest przez filmowców z całego świata, zachwyconych jego wspaniałymi krajobrazami.

Gdzie w Polsce kręcono zdjęcia do znanych filmów?

Pierwszym przykładem, jakim przychodzi na myśl są góry stołowe. Jest to miejsce unikalne na skalę światową, nic więc dziwnego, że przyciągnęło twórców filmu „Opowieści z Narnii – Lew, Czarownica i Stara szafa”. W okolicznych miasteczkach kręcono zdjęcia do wielu więcej produkcji, przykładowo w kłodzku – do serialu Czterej Pancerni i Pies.

Jeśli chodzi o filmy rodzimej produkcji, to wprawne oko szybko zauważy, że zaskakująco często pojawia się w nich Nieborów. To niewielkie miasteczko „wystąpiło” już w produkcjach takich, jak Chłopi, Nowe przygody Arsena Lupina, a także Akademia pana Kleksa. Jednym z głównych miejsc przyciągających ekipy filmowe jest tu zespół parkowo-pałacowy, należący niegdyś do rodziny Radziwiłłów.

Łódź jest z kolei miastem, które często określa się mianem Polskiego Hollywood. Wszystko w związku z tym, że jak dotąd na terenie miejscowości nakręcono ponad 150 dzieł (głównie polskich) W mieście kręcono między innymi Akademię Pana Kleksa, Daleko Od Noszy oraz Kariera Nikodema Dyzmy. W mieście znajduje się specjalny szlak turystyczny dziedzictwa filmowego miasta.