Muchołapka i inne tajemnice gór sowich

0
180

Góry Sowie są bez wątpienia jednym z ciekawszych i bardziej tajemniczych miejsc na terenie naszego kraju, przede wszystkim ze względu na ich kluczowe znaczenie w planach Hitlera. Na temat Gór Sowich istnieje mnóstwo legend, podań i ciekawostek, a my prezentujemy 3 najciekawsze miejsca z nimi związane.

Muchołapka

Jedni twierdzą że była ona kluczowym elementem w badaniach nad Wunderwaffe, inni widzą w niej wręcz lądowisko dla pojazdów UFO. Choć najprawdopodobniej jest to po prostu nigdy nie skończony element infrastruktury przemysłowej, stojąc pod nią trudno jest nie odczuć respektu tak do niej, jak i do budowniczych. Nikt nie jest do końca pewien, czemu naprawdę miała służyć, a tajemnicy dodaje jej niespotykany nigdzie indziej w okolicy okrągły kształt budowli, pośrodku której znajdował się niegdyś basen. Niestety, gdy na jego terenie doszło do wypadku i utonięcia dziecka, został on natychmiast zabetonowany, ale tajemnica muchołapki pozostała.

Dzierżoniowski Ratusz

Gdy mówimy „ratusz”, chodzi nam przede wszystkim o jego wieżę. Jest ona dużo starsza od samego budynku, a kilka lat temu podczas remontu odkryto pod jej dachem… tablicę z mapą nieba. Badacze są zdania, że wmurowanie jej w tak istotną część budynku oznacza, że z jakiegoś powodu była ona dla dawnych mieszkańców Dzierżoniowa wyjątkowo ważna, lub pełniła formę sentymentalną. Prawdopodobnie stanowiła ona formę kalendarza gwiezdnego. Naukowcy uważają, że po rozszyfrowaniu na niej położeń konkretnych obiektów niebieskich uda się wyznaczyć dokładną datę, kiedy powstała tablica.

Walim

Walim to wioska o zabudowie małego miasteczka. Na jej terenie znajdują się niezwykłe sztolnie, stosunkowo blisko też do pozostałych budowli kompleksu RIESE – narosło więc wokół niej mnóstwo legend. Być może najbardziej znana opowieść z tych regionów dotyczy jednak rzekomej anomalii grawitacyjnej. Na pewnym odcinku drogi samochody, nawet te z wyłączonym silnikiem, mają samoistnie poruszać się pod górę. Podobnie reagują również inne obiekty. Pikanterii całej sprawie nadaje fakt, że miejsce to znajduje się stosunkowo niedaleko od wejścia na teren sztolni Walimskich, czyli jednego z kluczowych komponentów hitlerowskiego projektu RIESE.