Najpiękniejsze miejscowości Warmii i Mazur

0
174

Warmia i Mazury to bez wątpienia jeden z najbardziej urokliwych rejonów naszego kraju. Swoje niezwykłe walory zawdzięcza on nie tylko ogromnej liczbie przepięknych jezior, ale i ciekawym architektonicznie i atrakcyjnym turystycznie miejscowościom.

Olsztyn

Miasto to posiada wiele atrakcji turystycznych, zgrupowanych głównie w okolicach Starego Miasta. Jedną z głównych atrakcji są tu średniowieczne mury obronne, a miasto zachwyca samą swoją architekturą. Z pewnością odnajdą się tu pasjonaci samotnych wędrówek krętymi uliczkami miejskimi. Miasto oferuje także coś dla osób o artystycznych duszach – Olsztyńskie Lato Artystyczne, jeden z najdłuższych tego typu festiwali w Europie.

Rapa

W ostatnich kilku latach niewielka wioska Rapa stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu, a to dzięki pracom prowadzonym przy tamtejszej piramidzie. Z uwagi na tę niesamowitą budowlę, do wsi zaczęło napływać coraz więcej odkrywców tajemnic.

Mikołajki

Mikołajki bywają nieraz określane stolicą regionu mazurskiego. Rzeczywiście, jest to chyba najbardziej rozpoznawalne miasteczko tych rejonów. Z ciekawszych zabytków warto tu wymienić Gród Galindów oraz Kościół Ewangelicki pod wezwaniem Trójcy Świętej. Mikołajki mogą się także pochwalić niezwykle atrakcyjnym położeniem i ciekawym stylem architektonicznym.

Giżycko

Odwiedzając Giżycko warto wyjechać poza samo miasto, ponieważ w gminie znajdują się trzy spośród najsłynniejszych jezior naszego kraju – Niegocin, Tajty oraz Kisano. Szczególną atrakcją jest tutaj Kanał Łuczański, znajdujący się tuż obok średniowiecznego zamku, a także jedyny w Europie most obrotowy. Niezwykła pod względem architektury jest tu z kolei zbudowana na planie gwiazdy Twierdza Boyen.

Święta Lipka

Święta Lipka to niewielka miejscowość często określana „Częstochową północy”. Wszystko ze względu na imponującą, barokowe sanktuarium maryjne. Jest to atrakcja turystyczna, którą z pewnością warto odwiedzić, zwłaszcza że związanych jest z nią kilka naprawdę ciekawych legend, a do tego znajdziemy w niej przepiękne zabytkowe organy wzbogacone ruchomymi figurkami świętych i aniołów