Najpiękniejsze mosty w naszym kraju

0
251

O tym, że architektura potrafi być piękna, wiedzą chyba wszyscy. Kiedy jednak myślimy „architektura”, w większości przypadków do głowy przychodzą nam średniowieczne zamki, piękne starodawne kamieniczki, zakamarki wielkomiejskich uliczek. Mało kto zwraca uwagę na to, jak piękne potrafią być mosty. Oto cztery z nich, które przykuły naszą uwagę.

Wrocław – Most Tumski

Choć Wrocław może się poszczycić olbrzymią ilością przepięknych mostów, to jednak żaden z nich nie jest tak urokliwy, jak most Tumski. To właśnie tutaj młode, zakochane pary zostawiają na pamiątkę po sobie zamknięte kłódki, mające symbolizować nierozerwalność ich związku. Most warto zobaczyć szczególnie po zmroku, kiedy mieni się on pięknym oświetleniem,

Kłodzko – Most Gotycki

Wielu turystom wydaje się, że most w Kłodzku jest repliką Mostu Karola w Pradze. Prawda jest jednak zgoła inna – to kłodzki most był pierwszy! Most Gotycki w Kłodzku jest ewenementem na skalę kraju i kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w tym przepięknym miasteczku. Na moście obejrzeć będziemy mogli szereg równie pięknych rzeźb.

„Akwedukt” kolejowy – Bolesławiec

Na terenie Bolesławca znajduje się kolejowy wiadukt, który architektonicznie do złudzenia przypomina słynne rzymskie akwedukty. Biorąc pod uwagę jego wielkość i konstrukcję, imponujący jest fakt, że budowa ukończona została w zaledwie dwa lata. Jest to bowiem jeden z najdłuższych wiaduktów kolejowych na starym kontynencie – ma on blisko 500 metrów długości.

Dwa wiadukty, Stańczyki

W Stańczykach znajduje się najpiękniejszy naszym zdaniem most w naszym kraju – czy też raczej mosty, bo chodzi o parę konstrukcji. Są nimi położone w niesamowitych okolicznościach przyrody, w samym środku puszczy Rominckiej dwa olbrzymiej wysokości wiadukty. Ich wysokość sięga blisko czterdziestu metrów, a długość wynosi blisko dwieście. Choć jest to konstrukcja z XX wieku, żaden z wiaduktów nie jest już eksploatowany.