Polska oczami obcokrajowców

0
179

Polska oczami obcokrajowców

Polska staje się miejscem zamieszkania dla coraz większej ilości obcokrajowców. Jest to związane z wieloma zaletami płynącymi z życia tutaj. Pierwszy powód, który przemawia za przyjazdem do naszego kraju to możliwość uzyskania dobrego zatrudnienia i ciekawej pracy. Oprócz tego wiele osób zmienia ojczyznę na skutek uczuć, które żywią do mieszkańca Polski. Sytuacja zawodowa tutaj jest o wiele lepsza niż chociażby w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Francji czy Portugalii (tak twierdzą osoby, które mieszkały w obu miejscach). Słyniemy z tego, że usługi biznesowe stoją na coraz większym poziomie, a do tego bezustannie się rozwijają. Wszystkie te cechy sprawiają, że u nas można uzyskać lepsze zarobki, a oprócz tego cały czas się szkolić i podwyższać kwalifikacje.

Oprócz tego warto wspomnieć o studiach. Uzyskanie tytułu inżyniera bądź magistra w Polsce wiąże się z coraz większym prestiżem. Wykłady organizuje się w języku angielskim, a mieszkańcy naszego kraju chętnie przyjmują kolegów z obcych państw.

Dlaczego właśnie tutaj?

Mieszkanie w Polsce nie wiąże się z wysoki kosztami w porównaniu chociażby do innych państw. Dotyczy to zarówno wynajmowania mieszkań, jak i kupowania żywności i wychodzenia na miasto. Obcokrajowcy zarabiają dobrze, dlatego mogą wieść życie na godnym poziomie oraz pozwalać sobie na wiele przyjemności. Europa Zachodnia jest o wiele droższa niż jedzenie oraz usługi oferowane u nas, co zadowala odbiorców dóbr. Polska mieści się w samym centrum Europy, dzięki czemu nietrudno dostać się do innych miejsc. Loty nie trwają długo, można nawet podróżować samochodem. Stąd nic nie stoi na przeszkodzie, aby regularnie udawać się do rodzinnego domu w odwiedziny.

Wiele osób, które tutaj mieszają twierdzi, że poznanie polskiej kultury oraz obyczajów stanowiło wystarczający powód, aby przeprowadzić się tutaj. Życie w Polsce jest interesujące, a kultura bogata, stąd każdy dzień przynosi nowe interesujące doświadczenia. Ludzie powoli zaczynają się otwierać na innych, dlatego obcokrajowcy nie czują się już dłużej odseparowani przez społeczeństwo.

Nad tym trzeba popracować

Mieszkanie w Polsce to jednak nie tylko zalety. Wszyscy, którzy mieszkają bądź mieszkali tutaj wskazują, że nasz naród nie posługuje się dobrze językiem obcym. Angielski, który w innych krajach stoi na bardzo wysokim poziomie, u nas jest nieporównywalnie niższy. Osoby nie mówiące w naszym języku mają problemy z porozumiewaniem się w sklepach, restauracjach oraz w trakcie codziennych rozmów z sąsiadami. Za drugi problem związany z mieszkaniem tutaj wskazuje się brak tolerancji dla innego języka, kultury czy religii. W tej kwestii nasi rodacy muszą jeszcze wiele zmienić w swoim zachowaniu.

Polska to więc kraj, który oferuje coraz lepsze warunki życia oraz pracy, jednakże zamknięcie naszych rodaków oraz brak znajomości języka angielskiego stanowią duży problem w relacjach z innymi ludźmi. Warto nad tym popracować, gdyż statystyki pokazują, że niemalże 10% zatrudnionych w Polsce osób to obcokrajowcy.