Podróże krajowePodróże zagranicznzePorady turystyczne

Mapy i przewodniki turystyczne. Jak je wybrać?

Mapy i przewodniki turystyczne

Mapy i przewodniki turystyczny kojarzą się z przeżytkami ze względu na wysoko rozwiniętą technologię. Jesteśmy przekonani jednak, że są one bardzo pomocne i mogą usprawnić niejedną wycieczkę zarówno krajową jak i zagraniczną. Pojawia się więc przed nami pytanie, jaką mapę i jaki przewodnik powinniśmy wybrać?

Czy mapy w wersji fizycznej są nam jeszcze potrzebne?

Czy potrzebna jest nam mapa w wersji fizycznej? W dobie smartfonów każdy ma przecież dostęp do map Google’a oraz systemu GPS. Dzięki takiej technologii na wirtualnej mapie od razu pojawia się strzałka, która prowadzi nas do celu. Do tego znajdują się na niej wszystkie ważne obiekty takie jak restauracje, zabytki czy parkingi.

Są jednak momenty, kiedy technologia staje się zawodna. Są takie miejsca, gdzie możemy mieć poważny problem ze złapaniem zasięgu. Chodzi o takie obszary jak lasy, góry ale też i niektóre tereny miejskie mogą nam utrudnić połączenie z siecią. Kolejną taką rzeczą jest bateria w telefonie, którą na wycieczce powinniśmy oszczędzać. Jeśli cały czas będziemy mieć wirtualną mapę, to możemy szybko rozładować nasz telefon, co może się okazać sporym problemem.

Jaką mapę potrzebujemy?

Dawniej kierowcy bardzo chętnie korzystali z map drogowych, dzięki którym dowiadywali się, jak jechać, aby dotrzeć do celu. Dzisiaj nie są nam one potrzebne, ponieważ na większości dróg połączenie z GPS-em jest bardzo dobre, a telefon możemy ładować podczas jazdy. Problem pojawia się, kiedy wysiadamy z samochodu i zaczynamy zwiedzanie.

Jeżeli zwiedzamy obce miasto, to warto zaopatrzyć się w plan tego konkretnego miasta. Nie sięgajmy jednak po byle jaki plan, który pokazuje nam tylko nazwy ulic. Powinniśmy poszukać turystycznej mapy, na której zaznaczone są wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne. Praktycznie do każdego większego miasta jesteśmy w stanie taką mapę znaleźć. Najlepsze są te, które również dają nam wskazówki, jak się poruszać po mieście. Możemy znaleźć na nich rozłożenie linii autobusowych czy tramwajowych pomiędzy najważniejszymi punktami.

Przewodnik turystyczny. Bardzo przydatna książeczka

Oczywiście nikt nie kwestionuje tego, że większość informacji na temat danego miejsca możemy znaleźć w internecie. Zauważmy jednak, że podczas wycieczki zależy nam na tym, aby była wygodna i przyjemna. Kupując przewodnik mamy cały czas w ręce małą książeczkę, gdzie szybko znajdziemy informacje na temat danego obiektu. Jeśli interesują nas zabytkowe kościoły lub pałace, to otworzenie przewodnika na odpowiedniej stronie sprawi, że będziemy mieć przed oczami krótki opis historii oraz warunki zwiedzania.

Dlaczego jest to lepsza opcja niż sprawdzanie informacji w internecie? Jak już wspomnieliśmy, technologia ma to do siebie, że czasem może nas zawieźć. Chodzi między innymi o baterię i zasięg. O ile to pierwsze jesteśmy w stanie zrekompensować sobie power bankiem tak brak zasięgu może dać nam w kość. Inną sprawą są negatywne nawyki, wiążące się z nadużywaniem smartfonów. Jeśli wykorzystujemy urządzenie mobilne do zbyt wielu różnych rzeczy, to nawyk ciągłego sięgania po nie staje się nieznośny.

Powiązane teksty
LifestylePodróże krajowePorady turystyczneUncategorized

Zwiedzanie Polski w celach kulinarnych – pyszny pomysł

Istnieje wiele powodów podróżowania. Jedni robią to, aby zarobić, inni aby pozwiedzać. Są…
Czytaj dalej
CiekawostkiPodróże krajowePorady turystyczne

Jaki środek transportu najlepszy do wycieczek krajowych?

Podczas planowania każdej wycieczki pojawia się ten sam problem. Zastanawiamy się, jakim…
Czytaj dalej
Podróże krajowePolskie miastaPorady turystyczne

W którym regionie Polski najlepiej spędzić Sylwestra?

Który region naszego kraju najbardziej nadaje się na Sylwestra Gdzie najlepiej spędzić…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz