Skąd się wzięła nazwa Bieszczady? – legenda ludowa
Wiele pięknych miejsc na świecie ma swoje legendy. Dziwne więc byłoby, aby Bieszczady miały ich nie mieć. W Polsce jest bardzo wiele miłośników Bieszczadów, którzy o tych górach wiedzą praktycznie wszystko. Legend, tak naprawdę, można by znaleźć całe setki, ale spróbujmy zawęzić chwilowo nasze poszukiwania. Spójrzmy na legendę, która w ludowy sposób miałaby wyjaśniać pochodzenie nazwy tych tych gór. A zatem skąd się wzięła nazwa Bieszczady?
Legendy o Bieszczadach
Otóż według legendy w górskich terenach miał żyć straszny demon Bies. Miał on tam żyć na długo zanim pojawili się w tych rejonach ludzie. Kiedy jednak się tam wprowadzili, Bies oszalał. Wpadł w złość, którą musiał gdzieś wyładować i oczywiście celem tego wyładowania stali się osadnicy. Wodzem mieszkańców rejonu miał być San. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie San jest najbardziej charakterystyczną rzeką bieszczadzkiego rejonu.
Bieszczady – legendy
San okazał się być dzielnym wojownikiem, który razem ze swoimi ludźmi przeciwstawił się złemu demonowi. Bies jednak przywołał stworki, które miały mu pomóc w walce z ludźmi. Stworki te zwały się Czadami. Ich zadaniem było nękanie ludzi, a robiły to nawet skuteczniej niż sam Bies. Pewnego razu drzewo przygniotło jednego z Czadów i uwolnił go San. Od tego momentu Czad obiecał Sanowi lojalność i pomoc w pokonaniu Biesa.
Bieszczady – podania ludowe
Dojść do ostatecznej walki miało rano, kiedy Bies kąpał się nad rzeką. Miał on taki zwyczaj, że na czas kąpieli zdejmował swoje skrzydła. Dawały one mu dodatkową moc, a więc bez nich był dużo słabszy. Wtedy to ludzie zaatakowali Biesa i walczyli z nim aż do zmroku. Gdy już zaczęło się robić ciemno, Bies zauważył, że przegrywa. Wychylił się, aby sięgnąć po swoje skrzydła, który miały mu dodać siły. To mu się jednak nie udało, gdyż zjawił się Czad. Aby pomóc Sanowi, wytrącił on skrzydła z rąk demona.
Co się wtedy stały? Skrzydła, które wpadły do rzeki spowodowały, że woda wezbrała. Obaj przeciwnicy wpadli wtedy do wody i popłynęli razem z nurtem. Kiedy już woda opadła Bies i San byli martwi. Stąd według legendy rzekę nazwano Sanem, a same góry Bies-Czadami. Legenda brzmi wspaniale, choć trudno uwierzyć, aby to było prawdziwe pochodzenie tych nazw.
Etymologia słowa Bieszczady
Powyższa historia oferuje nam tzw. etymologię ludową. Czyli ludowe wyjaśnienie pochodzenia jakiejś nazwy zamiast faktycznych badań językoznawczych. Skąd zatem naprawdę pochodzi nazwa Bieszczady? Niestety nie ma co do tego pewności, ale można podejrzewać, że od ludu Bessów. Ten tracki lud zamieszkiwał tereny na północ od Karpat, o czym pisał Ptolemeusz. Nazwa Beskidów również może pochodzić od tego ludu. Kazimierz Dobrowolski zaś twierdził, że nazwy Beskid i Bieszczady pochodzą od albańskiego określenia bjeska lub bjeske, odnoszącego się do hali górskiej, łąki albo pastwiska. Ten polski etnolog pisał o tym w roku 1938.