Zabytki Europy mają to do siebie, że bardzo często są zamkami lub kościołami. Skupmy się na chwilę na tych drugich, których mamy bardzo dużo w kraju nad Wisłą. Choć są budynkami sakralnymi należącymi do Kościoła katolickiego, to mają też swoją wartość architektoniczną i turystyczną.

Słynne katedry

Europejskie katedry znane są ze swojego uroczystego wystroju oraz artystycznego kunsztu ich architektów. Tego rodzaju wzniosłe budowle sakralne mamy również w Polsce. Wśród nich możemy wymienić chociażby katedrę na Wawelu.

Katedry bardzo często były miejscami ważnych uroczystości. Na uroczystych mszach pojawiały się istotne postacie ze świata polityki oraz innych sfer życia publicznego. Uczestniczyli w nich królowie, ambasadorowie i dowódcy wojskowi.

Sanktuaria maryjne

Ważnym punktem polskiego katolicyzmu jest kult maryjny. To jeden z powodów, dla którego swego czasu polski Kościół potrafił się bardzo dobrze porozumieć z meksykańskim. Nie bez przyczyny Meksykanie tak uwielbiali Jana Pawła II.

Najpopularniejsze sanktuaria w Polsce znajdują się oczywiście w Licheniu oraz na Jasnej Górze w Częstochowie. Każdego roku wyrusza tam niezliczona grupa pielgrzymów, aby modlić się i praktykować swoją wiarę.