Święty Maksymilian Maria Kolbe z pewnością był postacią niezwykłą. Żył lat 47, a odszedł z tego świata w niezwykłych okolicznościach.

Z pewnością są one znane znacznej liczbie osób, ale warto przypomnieć, iż zakończył ziemski żywot 14 sierpnia 1941 rok w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w czasie trwania II wojny światowej.

Św. Maksymilian Maria Kolbe – co warto o nim wiedzieć?

Oddał życie za innego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, dobrowolnie wybierają za niego śmierć głodową. Jest to na pewno pełen podziwu heroizm i dlatego podróżując po kraju, warto zawitać do Zduńskiej Woli, gdzie 8 stycznia 1894 roku urodził się przyszły zakonnik, męczennik oraz święty Maksymilian Maria Kolbe.

Wyżej wymieniona miejscowość znajduje się w województwie łódzkim. Jest to niewielkie miasto, w którym zamieszkuje około 40 tysięcy mieszkańców, a jedną z atrakcji tego miejsca jest właśnie dom urodzenia św. Kolbe.

Dom urodzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli

Aktualnie znajduje się tam muzeum poświęcone pamięci tego wyjątkowego człowieka, mieści się ono w zrekonstruowanym budynku mieszkalnym, stojącym dokładnie w miejscu poprzedniego, w którym urodził się przyszły święty. Można tam zobaczyć wiele ciekawych eksponatów dotyczących Maksymiliana Marii Kolbego. Ekspozycja jest zlokalizowana w pięciu pomieszczeniach, które są urządzone tematyczne.

Możemy tam wstąpić chociażby do pokoju narodzin, w którym do obejrzenia jest na przykład kołyska i ołtarzyk, a także sprzęty używane w tamtych czasach. Do zwiedzenia jest również kuchnia z wyposażeniem pochodzącym z końca XIX wieku. Dla gości udostępniono także biografię dawnego znamienitego mieszkańca tego domu, od dzieciństwa, aż po męczeńską śmierć w obozie zagłady.

Istnieje też sposobność zapoznania się z myślami i aforyzmami ojca Maksymiliana, a także obejrzenia rzeźb wykonanych z okazji stulecia jego urodzin. Muzeum można odwiedzać przez cały rok, a zdecydowanie warto tam zawitać, z uwagi na to, jakim wspaniałym człowiekiem był Maksymilian Maria Kolbe.

Opisywany dom urodzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego, to jedna z najciekawszych atrakcji Zduńskiej Woli i całego woj. łódzkiego.