Wybierasz się na włoskie stoki, aby poszusować na nartach? Już nie możesz się doczekać, aż odbijesz się kijkami narciarskimi od śniegu i zjedziesz w dół? Pamiętaj, że nie wystarczy zarezerwować wyjazdu. Trzeba jeszcze zadbać o bezpieczeństwo na stoku – swoje i innych sportowców. Dlatego jeśli wybierasz się na narty do Włoch potrzebujesz dodatkowo porządnego ubezpieczenia. Dowiedz się więcej!

Narciarstwo jest zaliczane do sportów wysokiego ryzyka. Nic dziwnego. Zagrożenie urazem podczas szybkiego zjazdu w dół stoku jest dość spore. Ponadto w trakcie szusowania łatwo potrącić innych sportowców. Jeśli tak się stanie, możesz otrzymać nakaz wypłaty odszkodowania dla „ofiar”. Unikniesz ponoszenia takich kosztów, jeśli wcześniej wykupisz ubezpieczenie.

Polisa narciarska — czym jest?

Ubezpieczenie narciarskie jest rodzajem polisy turystycznej, która została rozszerzona o dodatkowe ryzyka związane z uprawianiem sportów zimowych. Chroni na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, które mogą mieć miejsce na stoku, ale także poza nim. W ramach polisy można uzyskać środki np. na pokrycie kosztów:

  • usług medycznych w sytuacjach, które nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i nie są związane z ratowaniem życia – to np. założenie gipsu czy leczenie zębów,
  • transportu ze stoku do szpitala lub do Polski,
  • ratownictwa górskiego,
  • pobytu w szpitalu w związku z zachorowaniem na COVID-19.

Warto jednak pamiętać, że towarzystwo pokryje te wydatki, jeśli do zdarzenia nie dojdzie na skutek Twojego umyślnego lub pochopnego działania. Jeśli np. doznasz urazu poza stokiem na nieoznaczonej ścieżce, firma ma prawo odmówić udzielenia wsparcia finansowego. Szczegółowe informacje na temat polisy znajdziesz np. na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie.

Ubezpieczenie na narty do Włoch — jakie wybrać?

Od 2022 roku każdy narciarz, który chce szusować po stokach we Włoszech, musi mieć ważne ubezpieczenie turystyczne. Musi ono obejmować nie tylko zdarzenia, do których dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportów zimowych. Ważne jest także, żeby polisa chroniła od odpowiedzialności cywilnej.

OC zapewnia odszkodowanie osobom, którym Ty wyrządzisz szkodę podczas szusowania na stoku. Dzięki temu, gdy poszkodowani np. wejdą na drogę sądową, nie poniesiesz kosztów rekompensaty za wyrządzone krzywdy.

Jednak pamiętaj — towarzystwo weźmie na siebie odpowiedzialność za wypadki, tylko jeśli doszło do nich nieumyślnie. Wśród wyłączeń od odpowiedzialności można wymienić także np. działania pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających.

Polisa narciarska do Włoch — gdzie kupić?

Polisę narciarską do Włoch możesz kupić w wybranym biurze podróży lub skorzystać z internetowych narzędzi, np. porównywarki ubezpieczeń na rankomat.pl. W serwisie znajdziesz jest dostępny prosty formularz, w którym znajdują się pytania o Twoje potrzeby. Wypełnij go, a system przedstawi oferty dopasowane do wymagań. Na koniec pozostanie Ci wybrać najlepszą polisę i zawrzeć umowę.

Pamiętaj — wyjazd na narty do Włoch wiąże się z obowiązkiem zakupu ubezpieczenia! Bez polisy obsługa może nie wpuścić Cię na stok. Dlatego zadbaj o ochronę wcześniej i kup ją przed wyjazdem.