Wycieczka w okolice Sanoka

Wycieczka w okolice Sanoka.  Mówimy tutaj o niewielkim mieście w województwie podkarpackim, które było ważnym ośrodkiem miejskim w historii. Nie będziemy jednak skupiać się na historycznych aspektach tego miasta, a walorach turystycznych. Czy warto wybrać się do Sanoka i jego okolic? W samym Sanoku warto zobaczyć dwa miejsca. Pierwszym jest rynek razem ze wzgórzem zamkowym. Możemy stamtąd obserwować życie miejskie z wysoka. Niedaleko znajdziemy też kopiec Mickiewicza, który nie jest wielką górą, ale jak nie ma się kondycji, to i tak można się zmęczyć.

Taka wycieczka może być też jednym z punktów naszej dłuższej podróży w Bieszczady. Jeśli zamierzamy spędzić w Bieszczadach kilka dni, to jeden dzień możemy poświęcić na zobaczenie kilku ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Jest to jeden z piękniejszych regionów w Polsce, który zachwyca nas swoim górzystym terenem i zielonymi lasami.

Ruiny zamku Sobień

Jeśli już jesteśmy w tych okolicach, to wybierzmy się do ruin zamku Sobień. Po zamku nie zachowało się zbyt wiele, ale nie oznacza to, że miejsce jest mniej atrakcyjne. Mamy stamtąd świetny widok na dolinę Sanu. Jest to idealne miejsce, żeby zrobić sobie kilka zdjęć wakacyjnych. Najlepiej wygląda podczas zachodu słońca.

W okolicach natkniemy się również na serię bunkrów radzieckich linii Mołotowa. Większość z nich jest zniszczona, więc może nie robić wielkiego wrażenia. Jest jednak jeden bunkier, który praktycznie zachował się w całości. Wejście do niego grozi zawaleniem, więc każdy wchodzi na własną odpowiedzialność. Zaskakujący może być drugi bunkier, który uległ zniszczeniu w wyniku wybuchu. Co jest w nim takiego zaskakującego? Otóż możemy zobaczyć, że bunkier ten wręcz rozerwano na dwie połowy, z czego jedna połowa jest wciąż w ziemi, a druga na wzgórze. Możemy sobie tylko próbować wyobrazić jak wielki był wybuch, który spowodował takie rozerwanie bunkra na dwie części.

Wycieczka w okolice Sanoka – ruiny klasztoru w Zagórzu

W Zagórzu znajdziemy ruiny zabytkowego klasztoru Karmelitów bosych. Ruiny te są dużo okazalsze niż wspomniany przed chwilą Sobień. Klasztor znajduje się na wzgórzu, a jedną z jego wież udało się w pełni zachować. Pełni dziś ona funkcję wieży widokowej, co jest kolejnym świetnym pomysłem na zdjęcie. Widać z niej między innymi zabytkową cerkiew. Na szczycie mamy do dyspozycji lornetkę, z której korzystanie jest jednak mało wygodne. Lepiej więc polegać na swoim własnym wzroku, ewentualnie lornetkę wziąć ze sobą.

Jeśli starczy nam czasu, to warto też odwiedzić rezerwat Polanki. Jest to po prostu las, więc nie oczekujmy w nim jakichś oszałamiających zabytków. Jest to miejsce, gdzie możemy chwilę odpocząć w cieniu drzew i posłuchać śpiewu ptaków. Obok lasu znajduje się także zagroda, w której żyją daniele. Nie są one jednak szczególnie towarzyskie, więc ten element wycieczki może się okazać nieco rozczarowujący.