Sudeckie wsie mają wiele uroku, a wycieczki po ich terenie mogą się przemienić w wyjątkową lekcję historii. Tak jest m. in. w Gorzanowie – dużej wsi, leżącej na terenie Ziemi Kłodzkiej. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Z kart historii – Gorzanów i jego dzieje
Położony nad Nysą Kłodzką Gorzanów to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Kłodzka, której dzieje sięgają XI stulecia. O znaczeniu tej miejscowości najlepiej może świadczyć fakt, iż na jej terenie już w XIV stuleciu działała wiejska szkoła. Gorzanów dość często zmieniał swych panów. Wśród jego właścicieli znajdowali się m. in. przedstawiciele rodziny Ratschin oraz grafowie Herbersteinowie. W XIX wieku odkryte zostały tu szczawy, dzięki którym miejscowość ta stała się ważnym ujęciem wody.
Co warto zobaczyć w Gorzanowie?
Kto w czasie wycieczki po Ziemi Kłodzkiej trafi na teren Gorzanowa, ten z pewnością nudzić się nie będzie. W tej miejscowości nie brak ciekawych zabytków, przypominających o jej długiej i ciekawej historii. Z pewnością warto zwrócić uwagę na tutejszy pałac, będący ciekawym przykładem stylu renesansowego. Wzniesiony w połowie XVI wieku, uchodzi za jedną z najciekawszych rezydencji pałacowych w tej części kraju. Innym zabytkiem, któremu warto się przyjrzeć podczas spacerów po Gorzanowie, jest renesansowy dwór stojący w górnej części wsi. Wzniesiony w 1573 roku, był swego czasu siedzibą Ratschinów. Osoby, które są zainteresowane takimi atrakcjami turystycznymi powinny także poznać Bielawy, a więc miejscowość kojarzoną z Górami Sowimi. Wracając do Gorzanowa, to miłośników sztuki sakralnej może z kolei zachwycić gotycki kościół parafialny św. Marii Magdaleny, o którym wspomina się już w dokumentach z XIV wieku. W jego wnętrzu można ujrzeć ciekawe dzieła sztuki sakralnej, pochodzące głównie z XVIII i XIX wieku.