Dlaczego warto jeździć na wycieczki po naszym pięknym kraju?

Dlaczego warto jeździć na wycieczki wewnątrzkrajowe? Każdy naród ma na to pytanie swoją własną odpowiedź, a my mamy ich wiele. Polska jest tak zróżnicowania pod względem swoich atrakcji, że można mówić na ten temat godzinami. Spróbujmy jednak sobie to lekko podsumować.

Zabytkowe budynki

Jeśli chodzi o zabytkowe budynki, to niestety nie mamy ich aż tak wiele, jak te najbogatsze państwa. Nie znajdziemy takiego wielkiego skupiska zabytkowej architektury jak w czeskiej Pradze, ani nie zobaczymy wielu kompleksów pałacowych na wzór tych, jakie pozostawili po sobie Habsburgowie. Mamy jednak kilka budowli, które koniecznie trzeba zobaczyć, bo wyróżniają się na tle Europy. Przykładem może być zamek krzyżacki w Malborku, który jest największym tego typu budynkiem na całym kontynencie. Zamki krzyżackie bardzo dobrze pokazują różnicę między poszczególnymi rejonami Polski, wszak znajdziemy je jedynie na północy.

Budownictwo sakralne czy świeckie?

Innym ważnym elementem Polskiej architektury są kościoły. Polska była przez bardzo długi okres historii europejskiej ostoją wiary katolickiej, czego dowodem są nie tylko świątynie, ale też klasztory i budynki dawnych szkół. Warto wspomnieć, że to właśnie Kościołowi, a konkretnie Jezuitom, zawdzięczamy wprowadzenie edukacji na szerszą skalę. W polskim budownictwie sakralnym możemy zobaczyć paletę wszystkich stylów. Gotyk, renesans, barok a także wiele różnych mieszanek.

Lasy, plaże, pustynie? Wszystko!

Żyjemy w Polsce na co dzień, więc nie doceniamy mnogości, jaką oferuje nam nasz kraj. Mamy przecież pełno lasów, których mogą pozazdrościć nam inne narody. Wśród nich mamy przecież słynną puszczę białowieską oraz puszczę kampinoską. Plaż też nie brakuje. Mamy dostęp do pięknego Morza Bałtyckiego, które przyciąga całą masę urlopowiczów każdych wakacji. A jeśli nie morskie klimaty to może jeziora? Nie wiele w Europie jest takich krain jak nasze polskie Mazury. Nawet pustynie mamy na miejscu i nie musimy jechać do żadnego Egiptu. Wystarczy, że wybierzemy się na Śląsk i pospacerujemy po Pustyni Błędowskiej.