Niemcy w Polsce, czyli jak nasi sąsiedzi wzbogacili naszą architekturę

Niemcy mieli bardzo duże wpływy na naszych ziemiach przez większość naszej historii. Często kończyło się to dla nas źle, ale jest jedna rzecz, którą możemy im zawdzięczać. Chodzi o zabytkowe budynki takie jak zamki.

Wciąż w Polskim społeczeństwie istnieją uprzedzenia wobec Niemców. Nie biorą się one znikąd, bo dużą część naszej historycznej niedoli „zawdzięczamy” właśnie im. Nawet jeszcze przed zaborami mieliśmy dużo różnych konfliktów z tym narodem. Wspólna historia ma jednak kilka pozytywnych skutków. Chodzi głównie o zabytkowe budynki, które powstały, gdy niektóre ziemie należały właśnie do naszych sąsiadów.

Niemcy, Niemcy, wszędzie Niemcy

Niemcy nie zawsze były jednym spójnym państwem. Przez długą część swojej historii składali się z kilku odrębnych państw, które łączyły się w większe mocarstwa. Takimi mocarstwami było tzw. Święte Cesarstwo Rzymskie, które stało się spadkobiercą imperium Franków. Habsburgowie z kolei byli na tyle potężną rodziną, że potrafili stworzyć sobie swoje własne imperium, które podporządkowało sobie nie tylko rodzime Arcyksięstwo Austriackie, ale także Czechy, Węgry i część Bałkanów. A pod koniec XIX wieku Otto Von Bismarck zjednoczył dużą część niemieckich państw, tworząc II Rzeszę.

Turystyka po krzyżacku

Jednym z takich państw były Prusy (nazwane z czasem Królestwem Prus). Państwo powstała tak naprawdę dzięki nam, ponieważ Prusy jako krainę geograficzną zamieszkiwały ludy bałtyckie, z którymi Polacy toczyli bitwę. To my „zaprosiliśmy” tam Krzyżaków, aby pomogli nam pokonać Bałtów. Skończyło się to tym, że założyli oni tam kolejne niemieckie państwo, które stało się naszym zagrożeniem. Choć w 1525 roku państwo krzyżackie złożyło nam hołd, to jednak z czasem zaczęło rosnąć w siłę, aż w końcu stało się jednym z zaborców.

Warto jednak pamiętać, że niemieckie władze państwa krzyżackiego (późniejszego księstwa aż w końcu królestwa) zbudowały na tych ziemiach wiele zamków i innych budynków, które do dziś są ważne dla polskiej turystyki. Najpopularniejszym z nich jest zamek w Malborku, który jest największym tego typu w Europie. W Ełku z kolei znajdował się jeden z ważniejszych pod względem strategicznym zamków krzyżackich