Gdzie w Bieszczady? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym trasom
Gdzie w Bieszczady? Góry te są jednym z najbardziej ulubionych miejsc na wycieczkę Polaków. Przyjeżdżają w nie nie tylko mieszkańcy Podkarpacia ale i przyjezdni z innych stron Polski. Nie ma zresztą co się temu dziwić. Krajobraz i atmosfera tych gór zachwyca praktycznie każdego, kto choć raz się tam pojawi. A potem chce tam wracać w nieskończoność. Jednak należy pamiętać, że Bieszczadzki Park Narodowy jest bardzo rozległy i znajduje się na jego terenie wiele szlaków i szczytów. Które powinien wybrać początkujący, a z którymi lepiej poczekać, aż się nabierze doświadczenia?
Przed wyruszeniem powinniśmy się zaopatrzyć w mapę. Nawet jeśli zamierzamy wybrać dosyć łatwe trasy, to lepiej mieć jakiś punkt odniesienia. Chociażby po to, żeby wiedzieć, gdzie dana ścieżka prowadzi. Może się zdarzyć, że droga nam się pomyli i będziemy musieli iść trochę dłużej, aby tę pomyłkę zrekompensować. Dla niedoświadczonych może się czasem wydawać, że wszystkie ścieżki zlewają się w jedną i są takie same. Jest to jednak tylko wrażenie i wszystkie szlaki są bardzo szczegółowo zorganizowane. Jeśli nie uda nam się znaleźć takiej mapy w żadnym kiosku ani salonie prasowym, to skorzystajmy z mapy turystycznej online. Polecamy też zapoznanie się z bieszczadzkimi legendami ludowymi.
Gdzie w Bieszczady na weekend?
Gdzie w Bieszczady na weekend? Jeśli chcemy spędzić weekend w pobliżu Bieszczadzkiego Parku Narodowego, to najlepiej wybrać Ustrzyki Górne. Stamtąd będziemy mieli bardzo blisko do dwóch z najpopularniejszych bieszczadzkich szczytów. Mowa o Małej Rawce i Wielkiej Rawce. Należą one do najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach, gdyż stosunkowo łatwo na nie wejść. Jest to więc świetny pomysł na wycieczkę całą rodziną. Pamiętajmy jednak, że „stosunkowo” łatwo nie oznacza, że w ogóle nie będziemy się musieli wysilić. Nadal przecież jesteśmy w górach powyżej kilometra wysokości nad poziomem morza.
Nie jest to tak wysoko jak Tatry, ale dla niedoświadczonego podróżnika może się okazać prawdziwym wyzwaniem.
Jeśli idziemy od strony Ustrzyk Górnych, to niebieskim szlakiem dojdziemy na Wielką Rawkę. Ten szczyt znajduje się na wysokości 1304 m.n.p.m a widoki z niego są przewspaniałe. Przy dobrej pogodzie zobaczymy stamtąd nawet Tatry. Jeśli jednak pogoda nam nie dopisze, to możemy nie widzieć niczego poza białą mgłą. Nie powinno nas to zniechęcać, gdyż atmosfera w Bieszczadach zachwyca podczas każdej pogody.
Gdy już wdrapiemy się na Wielką Rawkę, to wstydem byłoby nie przejść się kawałeczek na Małą Rawkę. Ten szczyt jest jedynie 28 m niższy, a więc droga między jedną rawką a drugą jest dosyć prosta. To nam da nieco wytchnienia, gdyż większa część naszej górskiej wędrówki polega na łażeniu pod górkę lub z górki. Tutaj możemy przejść się po w miarę płaskim terenie i podziwiać widoki. Teraz w zasadzie mamy wybór, czy chcemy wracać tą drogą, co przyślijmy, czy jeszcze pozwolić sobie na mały wypad. Jeśli dalszy spacer nam nie przeszkadza, to ruszajmy zielonym szlakiem w stronę połoniny Caryńskiej. Słowo „połonina” oznacza po prostu rozległe zielone tereny, które w tym wypadku są naprawdę piękne.
Bukowe Berdo
Jeśli rawki nam się spodobały, to czas odwiedzić Muczne. Z tej uroczej miejscowości będziemy w stanie dojść na Bukowe Berdo, które znajduje się na podobnej wysokości, co rawki. Czeka nas przeprawa przez bardzo klimatyczny lasek, więc przez chwilę może zrobić się trochę ciemno. Jednak pod koniec naszej wędrówki wyjdziemy z lasu i zobaczymy wokół siebie piękne góry. Na Bukowym Berdzie znajduje się naprawdę duży zielony obszar, gdzie możemy spokojnie rozłożyć koc i chwilę odsapnąć. Kawałek dalej są też ławeczki, na których możemy odpocząć, jeśli akurat nie mamy ochoty na piknik. Stamtąd można przejść się na szczyt Krzemień, który jest wyżej od Bukowego Berda o 24 m (1335 m n.p.m.).