Podczas planowania każdej wycieczki pojawia się ten sam problem. Zastanawiamy się, jakim środkiem transportu powinniśmy się przemieszczać. Nie ma na to jednej odpowiedzi, bo wszystko zależy od takich czynników, jak dystans, cel podróży czy nasze preferencje. Mimo to możemy sobie omówić kilka najpopularniejszych środków lokomocji i wspólnie zastanowić, jakie są ich wady i zalety.

Rowerem w świat?

Uwaga! To opcja dla najbardziej wytrwałych. Na samą myśl o tym, aby jeździć po całym kraju (czy nawet poza niego) rowerem wielu może się popukać w czoło. Rower jest dla nas relaksującą formą spędzania czasu po pracy, a nie głównym środkiem lokomocyjnym. A mimo to podróżowanie rowerem jest możliwe, tylko musimy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musimy mieć odpowiednią kondycję, aby nie zepsuć sobie drogi w połowie. Po drugie musimy mieć dobrze zorganizowane noclegi, tak żeby nie znaleźć się nagle w środku nocy na jakimś pustym polu. W ten sposób możemy podróżować nawet i przez miesiąc (oczywiście jeśli nie koliduje to z obowiązkami). Dla przykładu rowerzysta może przejechać 100 km i zatrzymać się w hotelu. Na drugi dzień z rana je śniadanie i jedzie dalej. W takim trybie można przemierzyć całą Polskę wzdłuż i wszerz.

Samochód czy transport publiczny?

Jeśli jedziemy do jakiegoś obcego miasta, aby je pozwiedzać, to co lepsze – samochód czy transport publiczny? Jeśli odległość jest daleka to samochodem prawdopodobnie byłoby drożej. Żeby nam się zwróciły koszty, musielibyśmy cały wóz zapakować ludźmi, gdzie każdy dołożyłby coś od siebie. Samochód osobowy ma jednak taką zaletę, że oferuje nam dość sporą dawkę prywatności. Nie musimy stresować się tym, że z kimś go dzielimy i możemy spokojnie się zrelaksować. No chyba, że zdecydowaliśmy się jechać z obcymi ludźmi, których widzimy po raz pierwszy. Wtedy na samym początku może być trochę niezręcznie, ale szybko się przyzwyczaimy.

A może złapiemy stopa?

Łapanie stopa to kontrowersyjny temat. Dla jednych to ulubiony sposób dostawania się w trudne miejsca, podczas gdy inni twierdzą że jest to bardzo niebezpieczne. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli robimy to z głową, to nic nam za to nie grozi. Do tego takie podróżowanie ma kilka zalet. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, ale też możemy dzięki temu poznać ciekawych ludzi, od których można się czegoś nowego dowiedzieć.