Samolot jako środek transportu w podróżach krajowych

Podróże wewnątrzkrajowe najczęściej kojarzą nam się z samochodem lub pociągiem. Wiele osób jednak decyduje się na lot samolotem z kilku różnych względów. Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście czas podróży. Jeżeli będziemy chcieli przelecieć z Przemyśla do Gdańska, to powinno potrwać to szczególnie długo. Wręcz przeciwnie lot samolotem jest tutaj niczym błyskawica.

Wpływ na środowisko

Niestety, samolot jest jednym z tych środków transportu, które mają najgorszy wpływ na środowisko. Dlatego własnie powinniśmy korzystać z nich jak najrzadziej. Oczywiście uzasadnione jest korzystanie z podniebnego transportu, kiedy chcemy odwiedzić jakieś dalekie miejsce na świecie. Jeśli jednak mamy do czynienia z dużo mniejszą odległością to dużo lepiej wybrać pociąg. Oczywiście jazda będzie nieco dłuższa, ale to nie powinien być problem. Zauważmy też, że bilet samolotowy jest nieco droższy niż ten na pociąg, więc w tej cenie lepiej skorzystać z pociągu typu Pendolino, który bardzo szybko przetransportuje nas z jednego końca Polski na drugi.

O czym pamiętać podczas podróży samolotem?

Jeśli już zdecydowaliśmy się lecieć samolotem, bo z jakiegoś powodu inne opcje nie wchodzą w grę, to musimy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim pamiętajmy, że na pokład samolotu nie wolno wnosić napojów. Dobrym pomysłem jest więc nawodnienie się przede wylotem. Druga sprawa to ceny w strefach bezcłowych. Jeżeli nie bierzemy ze sobą prowiantu i liczymy na zjedzenie czegoś bezpośrednio po przejściu przez bramkę, to możemy się mocno rozczarować. Ceny są tam bardzo wysokie, a za zwykłą kanapkę możemy zapłacić nawet 20 zł. Musimy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ dotarcie na pokład samo w sobie jest wymagające. Po drodze będziemy musieli przejść przez bramki, pokazać wszystkie dokumenty oraz zarejestrować nasze bagaże. Do tego trzeba się na miejscu wstawić co najmniej godzinę wcześniej, co oznacza, że musimy dużo wcześniej wyjść z domu. Chociażby z tych powodów wiele osób w locie samolotowym wcale nie widzi wygodnej podróży a jedynie niepotrzebny dyskomfort.