Podróże własnym camperem są niesamowicie przyjemne, jednak decydując się na taki styl życia musimy liczyć się z wieloma kosztami. Jeśli wiemy, że nie będzie nas stać na ich pokrycie, być może lepiej będzie zdecydować się na jego wynajem.

Kiedy zdecydować się na zakup campera

Ogólnie rzecz biorąc, przed zakupieniem jakiejkolwiek maszyny zalecany jest najpierw krótkoterminowy wynajem, aby przekonać się, czy ten sposób transportu przypadnie nam do gustu.

Własny camper jest świetnym pomysłem przede wszystkim wtedy, gdy wiemy, że podróżować będziemy często. Jeśli planujemy przynajmniej dwie, trzy długoterminowe wycieczki w przeciągu miesiąca, wówczas wynajem campera rzeczywiście może okazać się mało opłacalny, Zakup własnego będzie więc jedyną logiczną opcją.

Prywatny camper jest też dobrą opcją, gdy wyjeżdżamy rzadko, ale w dalekie trasy – przede wszystkim poza granicę kraju. Kupując własną maszynę unikniemy w takim przypadku ewentualnych dodatkowych opłat i niepotrzebnego stresu.

Kiedy jednak wynajem?

Na wynajem campera warto zdecydować się, gdy nie mamy doświadczenia w poruszaniu się tego typu pojazdami, a tym samym nie wiemy, czy maszyna taka przypadnie nam do gustu. Umożliwi to przetestowanie nowej formy spędzania wolnego czasu, nie wymagając jednak od nas opłat idących w dziesiątki, albo i setki tysięcy złotych.

W przeciwieństwie do zakupu, wynajem jest opłacalną opcją wtedy, kiedy jeździmy camperem stosunkowo rzadko. Dlatego też na wynajem powinniśmy zdecydować się również gdy wiemy, że korzystać z maszyny będziemy okazyjnie. Pamiętajmy, że jest to opcja bardzo tania w porównaniu do zakupu, lecz obarczona pewnymi konsekwencjami tak niskiej ceny. Przede wszystkim nie zapominajmy o jednym – wynajęty camper nie jest nasz. Po kilku dniach będziemy musieli go zwrócić.