Kanały turystyczne o podróżowaniu. Na czym polega ich problem?

Kanały turystyczne na YouTube mają się bardzo i nierzadko przedstawiają ciekawe i wartościowe treści. Bywa jednak tak, że przedstawiają one realia w mało realistyczny sposób i mogą zaszkodzić turyście. Na co więc należy pamiętać, jeśli decydujemy się szukać informacji własnie w formie filmików na YT?

Na pewno trzeba pamiętać, że twórcy przedstawiają wiele spraw w sposób symboliczny. Nie zawsze dowiemy się z tych nagrań, jak naprawdę wygląda zwiedzanie danego miejsca. Zamiast tego zobaczymy coś na wzór laurek dla tych miejsc, które mogą być niestety bardzo mylnym wrażeniem. Kiedy już naoglądamy się takich cukierkowych relacji, to się może okazać, że faktyczna wycieczka będzie dla nas jednym wielkim rozczarowaniem.

Pokazują tylko pozytywy

Bardzo często youtube’owi twórcy starają się pokazać rzeczywistość w przesadnie pozytywny sposób. Jeśli chodzi o podróżowanie to pokazują oni wnętrza luksusowych hoteli, dobre jedzenie, an a twarzy cały czas ich pojawia się uśmiech. Do tego w tle leci sobie sympatyczna muzyczka. Niestety rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Podczas podróży pocimy się, męczymy, a czasami musimy radzić sobie z nieprzyjemnymi zdarzeniami. Takie pozytywne filmiki nie oddają frustracji, która się pojawia w nas, gdy ucieknie nam tramwaj w obcym mieście, albo gdy muzeum, do którego chcemy pójść, jest droższe niż na stronie internetowej. Albo sytuacji, gdy podczas wycieczki zagranicznej się rozchorujemy i musimy do końca pobytu męczyć się z bólem gardła i podwyższoną temperaturą.

Czy nie ma realistycznych kanałów o podróżowaniu?

Narzekamy na realizm tych kanałów, ale są też takie, które się wyłamują. Przykładem może być chociażby program „Przez świat na Fazie”. Tytuł może się kojarzyć z odurzeniem narkotykowym, ale wcale nie oto chodzi. Kanał jest w stu procentach poświęcony tematyce podróżowania, a autor jeździ nie tylko po Polsce, ale i po całym świecie. Pokazuje jednak rzeczywistość tak, jak sam ją widzi. Nie próbuje mydlić swoim widzom oczu przyjemną muzyczką, ani wmawiać nikomu, że podróżowanie to tylko przyjemność.

Na jego nagraniach często możemy zobaczyć jego zmagania w ciężkich sytuacjach. Sam najczęściej jeździ autostopem i nocuje w najtańszych miejscach. Pokazuje wtedy, jak wygląda naprawdę tanie podróżowanie i udowadnia, że można zwiedzać świat bez wielkiego budżetu. Jest dużo bardziej realistyczne niż nagrywanie kilkuminutowych relacji z łazienki hotelowej.