CiekawostkiFauna i floraPrzyroda

Polski klimat jest najlepszy. Dlaczego?

Polski klimat jest najlepszy i kropka

Polski klimat jest naprawdę atrakcyjny, jeśli porównamy go z innymi rejonami świata. Bardzo często go nie doceniamy, ponieważ żyjemy tu na co dzień i niektóre sprawy traktujemy po prostu jak standard. Może się jednak okazać, że to, co dla nas jest standardem, jest tak naprawdę przywileje.

Możemy bardzo łatwo udowodnić, że to polski klimat jest najlepszy. Polacy bardzo chętnie jeżdżą do Włoch czy Grecji, żeby się wylegiwać na plaży. Inni chcą zobaczyć, jak wygląda „prawdziwa zima”, więc odwiedzają Norwegię. Jest to jeden z tych momentów, gdy musimy użyć starego, wyświechtanego powiedzenia: „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Nie grożą nam susze

Kiedy mówimy, że w Polsce nie grożą nam susze, to rolnicy mogą się oburzyć. Przecież nie raz suche okresy niszczyły ich plony. To prawda, ale nie mieliśmy wciągu ostatnich kilkuset lat takiej suszy, która byłaby przyczyną masowego wymierania z powodu głodu. Może nam się wydawać, że warzywa, owoce i zboże to podstawa, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Rzecz w tym, że nie jest to wcale taka zagwarantowana oczywistość.

Wydaje nam się tak tylko dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do życia w regionach, gdzie rośliny mają się naprawdę nieźle. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie, jak duże mamy szczęście, że nie grozi nam przemienienie się pól uprawnych w pustynie. Warto też wspomnieć, że konsumenci z innych krajów bardzo cenią sobie nasze plony. Polscy rolnicy wykonują więc naprawdę świetną robotę.

Brak kataklizmów

Od czasu do czasu słyszymy o huraganach i silnych wiatrach takich jak orkany. Bywają one przyczynami tragedii, to prawda. Wiele domów jednorodzinnych na nich cierpi, oznacza wielkie straty nie tylko dla mieszkańców, ale dla całych samorządów czy nawet państwa. Mimo to powinniśmy być wdzięczni, że nie grożą nam takie potworności jak tsunami albo erupcje wulkanu. Zarówno jedno jak i drugie potrafi zniszczyć całą wioskę lub miasto. Równie potężne bywa tornado, którego na szczęście w Polsce nie spotkamy.

Powiązane teksty
CiekawostkiPodróże krajowePorady turystyczne

Jaki środek transportu najlepszy do wycieczek krajowych?

Podczas planowania każdej wycieczki pojawia się ten sam problem. Zastanawiamy się, jakim…
Czytaj dalej
CiekawostkiGóryPodróże krajowe

Gdzie wybrać się na wycieczkę zimą?

Zimowe wycieczki po Polsce Dużo już pisaliśmy na temat wycieczek w lecie i na wiosnę. Gdy jest…
Czytaj dalej
CiekawostkiLifestylePorady turystyczne

Dlaczego dobrze podróżować w grupie?

Podróżowanie w grupie. Jakie są jego zalety? Podróżowanie w grupie jest dużo raźniejsze niż…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz