Fauna i floraPodróże krajowePrzyroda

Szumy na Roztoczu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Szumy na rzece Tanew. Dlaczego warto odwiedzić Roztocze?

Szumy to jedno z miejsc, dla których warto odwiedzić roztocze. Na terenie tej krainy geograficznej znajdują się zielone lasy, gdzie możemy naprawdę poobcować z przyrodą i zapomnieć o miejskim życiu. Zachęcamy, aby wybrać się nad rzekę Tanew, która charakteryzuje się czystą i lodowatą wodą. W lecie jednak możemy w niej trochę pobrodzić, aby poczuć ten niepowtarzalny klimat.

Warto wspomnieć, że to właśnie roztocze wyznacza granicę między Europą Środkową a Europą Zachodnią. Jest to uzasadnione geologicznie, gdyż w tym miejscu znajdują się platformy tektoniczne, które rozdzielają płaszcz ziemi na połowy. Rzeka Tanew tworzy tym samym granice między platformą wschodnioeuropejską a platformą paleozoiczną.

Roztocze. Naturalne dzieło sztuki

Mamy tu do czynienia z dziełem sztuki utworzonym z użyciem niesamowitych zjawisk naturalnych. Piękno krajobrazu oraz jego rzeźbę geologiczną możemy uzasadnić istnieniem wspomnianych wcześniej płyt. Napierając na siebie, sprawiły, że tereny Kotliny Sandomierskiej się zapadły. Pękająca skorupa ziemska stworzyła zapadliska, uskoki i innego rodzaju nierówności. Woda, spływająca, po tym dziele przyrody utworzyła rzeki Tanew, Jeleń, Szum i Sopot. Aż trudno uwierzyć, że takie cuda powstały same z siebie. A może jednak nie same?

Fauna na terenie Roztocza

Warto wspomnieć o dwóch mieszkańcach Roztocza, którzy czują się na nim naprawdę nieźle. Są to wilki i rysie, ale spokojnie. Nie spotkamy ich podczas wycieczki, gdyż żyją one w głębi Roztoczańskiego Parku Narodowego i są pod stałym nadzorem badaczy. Odpowiednie osoby dbają o ich ochronę, między innymi zakładając im obrożę telemetryczną, posiadającą nadajnik GPS.

Powiązane teksty
LifestylePodróże krajowePorady turystyczneUncategorized

Zwiedzanie Polski w celach kulinarnych – pyszny pomysł

Istnieje wiele powodów podróżowania. Jedni robią to, aby zarobić, inni aby pozwiedzać. Są…
Czytaj dalej
CiekawostkiPodróże krajowePorady turystyczne

Jaki środek transportu najlepszy do wycieczek krajowych?

Podczas planowania każdej wycieczki pojawia się ten sam problem. Zastanawiamy się, jakim…
Czytaj dalej
Podróże krajowePolskie miastaPorady turystyczne

W którym regionie Polski najlepiej spędzić Sylwestra?

Który region naszego kraju najbardziej nadaje się na Sylwestra Gdzie najlepiej spędzić…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz