Fauna i floraPodróże krajowePrzyroda

Szumy na Roztoczu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Szumy na rzece Tanew. Dlaczego warto odwiedzić Roztocze?

Szumy to jedno z miejsc, dla których warto odwiedzić roztocze. Na terenie tej krainy geograficznej znajdują się zielone lasy, gdzie możemy naprawdę poobcować z przyrodą i zapomnieć o miejskim życiu. Zachęcamy, aby wybrać się nad rzekę Tanew, która charakteryzuje się czystą i lodowatą wodą. W lecie jednak możemy w niej trochę pobrodzić, aby poczuć ten niepowtarzalny klimat.

Warto wspomnieć, że to właśnie roztocze wyznacza granicę między Europą Środkową a Europą Zachodnią. Jest to uzasadnione geologicznie, gdyż w tym miejscu znajdują się platformy tektoniczne, które rozdzielają płaszcz ziemi na połowy. Rzeka Tanew tworzy tym samym granice między platformą wschodnioeuropejską a platformą paleozoiczną.

Roztocze. Naturalne dzieło sztuki

Mamy tu do czynienia z dziełem sztuki utworzonym z użyciem niesamowitych zjawisk naturalnych. Piękno krajobrazu oraz jego rzeźbę geologiczną możemy uzasadnić istnieniem wspomnianych wcześniej płyt. Napierając na siebie, sprawiły, że tereny Kotliny Sandomierskiej się zapadły. Pękająca skorupa ziemska stworzyła zapadliska, uskoki i innego rodzaju nierówności. Woda, spływająca, po tym dziele przyrody utworzyła rzeki Tanew, Jeleń, Szum i Sopot. Aż trudno uwierzyć, że takie cuda powstały same z siebie. A może jednak nie same?

Fauna na terenie Roztocza

Warto wspomnieć o dwóch mieszkańcach Roztocza, którzy czują się na nim naprawdę nieźle. Są to wilki i rysie, ale spokojnie. Nie spotkamy ich podczas wycieczki, gdyż żyją one w głębi Roztoczańskiego Parku Narodowego i są pod stałym nadzorem badaczy. Odpowiednie osoby dbają o ich ochronę, między innymi zakładając im obrożę telemetryczną, posiadającą nadajnik GPS.

Powiązane teksty
Atrakcje turystycznePodróże krajowePolskie miastaZamki

Co polska turystyka zawdzięcza Niemcom?

Niemcy w Polsce, czyli jak nasi sąsiedzi wzbogacili naszą architekturę Niemcy mieli bardzo duże…
Czytaj dalej
Atrakcje turystyczneFauna i floraPodróże krajowe

Dlaczego warto jeździć na wycieczki po Polsce?

Dlaczego warto jeździć na wycieczki po naszym pięknym kraju? Dlaczego warto jeździć na…
Czytaj dalej
CiekawostkiPodróże krajowePolskie miastaPrzyroda

Wąwóz Królowej Jadwigi. Niezwykłe miejsce w okolicach Sandomierza

Wąwóz Królowej Jadwigi Wąwóz Królowej Jadwigi to miejsce, którego nie możemy pominąć…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz