Wycieczka w góry: jak się do niej przygotować?
Wycieczka w góry to taki sposób spędzania wolnego czasu, który jest aktualny przez cały rok. Góry mają swój urok o każdej porze, bez względu na to, czy pali nas słońce, czy musimy przedzierać się przez zaspy śniegu. Ze względu na brak infrastruktury i ścisłe zasady dbania o środowisko są to miejsca, których nie tknęła cywilizacja. Dlatego możemy tam cieszyć się wszystkimi darami natury, które zmienne są ze względu na porę roku, pogodę i kilka innych czynników. O czym więc powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy pospacerować po górach?
Odpowiedni strój
Każda osoba, lubiąca spacerować po górach, przyzna że dobry strój jest podstawą. Na pewno warto zwrócić uwagę na buty. Jakie buty założyć, kiedy planujemy pospacerować po górach? Na pewno wybijmy sobie z głowy klapki albo buty na obcasie. Potrzebujemy pełnego obuwia ze stabilną podeszwą. Jeśli będziemy nie ostrożni, to łatwo się pośliznąć i skręcić sobie nogę. Musimy więc zadbać o odpowiednią przyczepność i komfort wspinaczki. Jeśli chodzi o klapki i sandały to problemem mogą być różne małe elementy, wpadające nam do środka. Chodzi o kamyczki, kawałki patyków czy różnego rodzaju owady. Łatwo też sobie skaleczyć nogę, gdyż często będziemy obijać ją o różne kamienie i konary.
Nie zapomnijmy też, aby zawsze brać ze sobą kilka ubrań. Ta zasada jest aktualna bez względu na porę roku. Skoro już wspomnieliśmy o butach, to warto mieć jakieś na zmianę. Do tego suchą parę skarpetek. Zimą może się okazać, że nasze buty nie były tak dobre, jak się spodziewaliśmy, i jednak przemogły. Nie możemy wtedy kontynuować wędrówki z zimnymi i mokrymi nogami, gdyż może dojść do odmrożenia. W pozostałych porach roku jest to ważne, jeżeli w ciągu ostatnich dni padał deszcz. Wtedy w górach spotkamy z pewnością dużo błota, które stanie się dla nas prawdziwym utrapieniem.
Skoro już mówimy o cieplejszych porach roku, to nie dajmy się zwieść pogodzie. W górach może być naprawdę różnie, czasem słońce, czasem deszcz. Nawet jeśli jest lato i w mieście panuje upał, to nie znaczy, że na górskim szczycie też tak będzie. Choćby i był sam środek lipca, to powinniśmy wziąć ze sobą jakiś sweter oraz kurtkę. Zwłaszcza przeciwdeszczową.
Skrupulatne zaplanowanie trasy – podstawa górskiej wycieczki
Jak zaplanować trasę, gdy wybieramy się w góry? Na pewno dobrze jest zasięgnąć opinii osób, które już miały okazję dobrze poznać te góry. Można na przykład poszukać grupy na Facebooku, która jest w całości poświęcona danemu łańcuchowi górskiemu. Na pewno znajdziemy co najmniej kilka grup dla miłośników Tatr, Bieszczadów czy Beskidów. Nie musimy od razu pisać nowych postów i wypytywać się. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać hasło „polecane trasy” lub „trasy dla początkujących”. Takich postów znajduje się tam setki, więc na sto procent znajdziemy coś pomocnego.
Bardzo dobrym pomysłem jest się zaopatrzyć w mapę. Warto uprzednio zapoznać się z całym szlakiem, aby nie mieć większych problemów z podążaniem nim. Czasem może się zdarzyć, że gdy droga się rozgałęzia, nie mamy pewności, w którą stronę skręcić. Dobrze jest wtedy móc zerknąć na mapę i się upewnić, czy nasza intuicja nas nie zawodzi.