Zamki mają w sobie coś niezwykłego. Pozwalają cofnąć się w czasie o ładnych kilkaset lat, do epoki królów, książąt i rycerzy. Przytłaczają swoją potęgą. Oto kilka polskich zamków, które warto odwiedzić.

Malbork

Teren przylegający do zamku ma w sumie około 20 hektarów, dlatego jego zwiedzanie to zadanie raczej na kilka godzin, niż kilkadziesiąt minut. Zamek ten odegrał znaczącą rolę w historii naszego kraju – był przecież jednym z najważniejszych budynków należących do dawnego zakonu krzyżackiego. Dziś zobaczymy w nim mnóstwo eksponatów, a także rekonstrukcji historycznych.

Zamek w Mosznej

Choć trudno w to uwierzyć, zamek w Mosznej ma blisko 100 wież. Ten obiekt, znajdujący się zaledwie 25 kilometrów od Opola, cechuje się bogactwem architektonicznym na niespotykaną skalę. Został wybudowany zgodnie z zasadami trzech odmiennych stylów architektonicznych, a z jego wnętrza wręcz bije przepych i poczucie arystokracji. Przyjeżdżając tu pierwszy raz można poczuć się jak w bajce – i te słowa wcale nie są przesadą.

Książ

Zdaniem wielu jest to najpiękniejszy zamek na naszych ziemiach. Powstał w XIII wieku i od tego czasu jego historia jest naprawdę ciekawa – dość powiedzieć, że miał on służyć jako jedna z ważniejszych kwater Hitlera i czołowych przywódców NDSAP. Pod koniec 2018 roku udostępniona została kolejna atrakcja na terenie zamku – prawie kilometr podziemnych lochów. Nawet, jeśli już odwiedziliśmy to miejsce, stanowi to doskonały powód, by ten niezwykły zamek zobaczyć jeszcze chociaż jeden raz.