Lasy. Co nas denerwuje podczas ich eksplorowania?
Lasy do bardzo piękne twory przyrody, które żyją własnym życiem. Roślinność rządzi się tam swoimi prawami, a zwierzyna sama układa sobie harmonogram. Nie możemy więc oczekiwać, że las będzie się w 100% dopasowywał do nas, bo nie będzie się dopasowywał w ogóle. Mimo to chcemy, aby nasze leśne wycieczki były przyjemne i zostawiały miłe wspomnienia. Są jednak takie elementy, które mogą nam to utrudnić.
Nasz kraj słynie z tego, że jest bujnie zalesiony. Nie ma się więc co dziwić, że bardzo chętnie wybieramy się do lasu na wycieczkę. Niektórzy robią to w poszukiwaniu grzybów, a inni po prostu mają chęć obcowania z naturą. Bez względu na to, co nas do lasu przyciągnęło, pojawiają się drobne problemy, które taką wycieczkę nam psują. O co dokładnie chodzi?
Kleszcze i inne malutkie stworzonka
Owady i pajęczaki to bardzo pożyteczne stworzonka i bardzo dobrze, że występują w przyrodzie. Niestety są wśród nich takie osobniki, które uprzykrzają nam życie i nie za bardzo mają ochotę się z nami przyjaźnić. Mowa oczywiście chociażby o kleszczach, komarach i niektórych gatunkach mrówek, które lubią sobie ugryźć. Czasami bagatelizujemy to zagrożenie, a zaczynamy się przejmować, kiedy mamy dzieci. Podczas planowania wycieczki do lasu z dzieciakami, powinniśmy pomyśleć o obronie przed kleszczami.
Śmieci i zanieczyszczenia
W polskich lasach pojawia się też inna plaga. Chodzi o śmieci, które walają się na każdym metrze kwadratowym. Porozwalane butelki i opakowania po czipsach to tylko wierzchołek góry lodowej (albo śmieciowej). Oprócz tego ludzie wyrzucają do lasu opony i meble. Taki widok potrafi bardzo uprzykrzyć nam cieszenie się przyrodą. Co robić w takiej sytuacji? Dobrym nawykiem jest od mieć ze sobą reklamówkę, do której będziemy wkładać znalezione śmieci. Czasem jednak może być ich za dużo, abyśmy byli w stanie zrobić porządek. Dobrym pomysłem może być więc wzięcie udziału w jakiejś bardziej zorganizowanej akcji. Wiele grup zajmuje się organizowaniem takiego sprzątanie i można do nich dołączyć, aby zrobić coś dobrego dla środowiska.