Wybranie samochodu jako głównego środka transportu nie jest żadną nowością. I to nawet nie musi być nasz własny samochód. Nie chodzi wcale o korzystanie z podwózki znajomego, ale o współpracę z zupełnie obcą osobą. Taką, którą widzimy po raz pierwszy na oczy. Niektórzy obawiają się, że podróżowanie autostopem może być niebezpieczne. Najczęściej jednak są to tylko pozory i szybko okazuje się, że nie ma się tak naprawdę czego bać. Musimy jednak o kilku rzeczach pamiętać.

Bezpieczeństwo

Sama idea podróżowania z obcymi może się wydawać ryzykowna, ale większość osób ma z tym tak naprawdę pozytywne doświadczenia. Sytuacje, w których kierowca okazuje się psychopatą, są jak jeden do milion i jeśli takie scenariusze roją nam się w głowie, to możemy je z automatu odrzucić. Jeśli podróżujemy w dzień, to praktycznie nie ma możliwości, aby ktoś mógł nam w aucie zrobić krzywdę, zwłaszcza gdy nie jesteśmy w pojedynkę. Łapanie stopa stało się tak powszechne, że prędzej czy później zawsze uda nam się załatwić podwózkę i najprawdopodobniej będziemy z niej zadowoleni.

Jak daleko zajedziemy stopem?

Autostop to dobry środek transportu na dla osób, które chcą przejechać z jednej miejscowości do drugiej. Zwykle to się dzieje na stosunkowo niewielkim terenie, ale można też podróżować tak na dłuższe dystanse. Nawet i są osoby, które jeżdżą stopem zagranice. Najczęściej jednak nie robią tego za jednym zamachem, tylko biorą ze sobą rower (słynny składak) i z nim wskakują do czyjegoś auta. Potem przejeżdżają określoną drogę i szukają następnego. Wymaga to jednak bardzo dużej kondycji nie tylko fizycznej ale przede wszystkim mocnego umysłu. Jest bardzo wiele czynników, które mogą nam uprzykrzyć taką wycieczkę, a wtedy bardzo łatwo się załamać. Długie wycieczki organizowane w ten sposób są więc tylko dla prawdziwych mocarzy.

Czy należy płacić za podwózkę autostopem?

Autostop traktujemy jako jedną z darmowych form podróży. Nie każdy jednak wie, że są kraje, w których zapłacenie za podwózkę jest standardem, a w jeszcze innych jest to całkiem nielegalne. W Polsce jednak mamy bardzo dużą swobodę w tej kwestii. Możemy podwozić kogo chcemy i na warunkach, jakich chcemy. Oczywiście ta dowolność kończy się w momencie, gdy mamy do czynienia z nielegalnymi substancjami czy chociażby nielegalną imigracją, ale co do zasady nie ma większych ograniczeń. Zwykle też kierowcy wcale nie oczekują finansowego wynagrodzenia, bo też przyjęło się zakładać, że osoba szukająca stopa to ktoś, kto po prostu potrzebuje darmowej podwózki w nie do końca komfortowych warunkach.

Towarzystwo cenniejsze od złota?

Możemy jednak odwdzięczyć się, zostawiają jakiś upominek. Wiadomo, że jako pierwszy na myśl przychodzi nam alkohol, ale nie jest to konieczne. Często też możemy zaoferować po prostu swoje towarzystwo, opowiadając kierowcy nieco o naszych podróżach. To jest jedna z najczęstszych przyczyn, dla których kierowcy decydują się brać autostopowiczów. Chcą po prostu się od nich dowiedzieć czegoś nowego.

Więc wskazówek na temat podróżowania znajdziesz na infopodroze.pl