Podczas gdy niektórym wystarcza jeden dłuższy urlop i wyjazd w ciągu roku, dla innych jest to zdecydowanie za mało. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy i niemal każdy weekend jest do Ciebie okazją do bliższego lub dalszego wypadu, a jednocześnie zależy Ci na dobrej ochronie podczas wyjazdu, powinno Cię zainteresować ubezpieczenie podróżne ważne przez cały rok.

Roczne ubezpieczenie turystyczne – polisa dla podróżnych na całe 12 miesięcy

Ubezpieczenie turystyczne, jak sama jego nazwa wskazuje, jest produktem ubezpieczeniowym skierowanym do podróżnych.Wykupuje się je najczęściej przed wyjazdem za granicę, zaznaczając konkretnie, w jakim kraju i w jakim terminie ma obowiązywać ochrona. W przeciwieństwie choćby do ubezpieczenia komunikacyjnego OC, polisa dla turystów nie jest obowiązkowa – jej zakup zależy wyłącznie od kupującego i nie wiąże się z karami finansowymi. Czy zatem warto je mieć?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz często, spontanicznie i w różnych kierunkach. Wówczas zainteresować powinno Cię tzw. roczne ubezpieczenie turystyczne, czyli polisa kupowana nie z myślą o konkretnym wyjeździe, lecz obowiązująca przez cały rok w dowolnie wybranym kraju. Poza tym nie różni się ona jednak od zwykłego ubezpieczenia dla podróżnych, co oznacza, że przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na:

  • zakres terytorialny ubezpieczenia – czy jakieś kraje, do których planujesz się udać, nie są wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej;
  • zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela – jakie zdarzenia są spod niej wyłączone i jakie są sumy ubezpieczenia;
  • dodatkową ochronę – w zależności od indywidualnego przypadku możesz potrzebować np. ubezpieczenia od chorób przewlekłych, ochrony podczas uprawiania sportów ekstremalnych itp.

Osobną kwestią w przypadku ubezpieczenia podróżnego na cały rok jest liczba wyjazdów, które są objęte ochroną. Rzadko bowiem zdarza się, żeby ubezpieczyciel oferował ochronę na ciągłą podróż trwającą 12 miesięcy, choć istnieje i taka możliwość. Najczęściej jednak towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z jednej z trzech opcji.

  1. Dowolna liczba wyjazdów z powrotami do domu – w tym wariancie liczba wyjazdów nie ma znaczenia, o ile po określonym czasie (np. maksymalnie 60 dniach) podróżny wraca do Polski.
  2. Dowolna liczba krótkich wyjazdów – znów liczba wyjazdów jest dowolna, ale tym razem maksymalny czas pojedynczego wyjazdu jest krótszy i wynosi np. 30 dni.
  3. Maksymalna łączna długość wyjazdów – w tym przypadku ustala się górny limit łącznego czasu spędzonego w podróży po zsumowaniu wszystkich wyjazdów (np. 15 tygodni).

Co powinna zawierać polisa turystyczna na cały rok?

Jak już wspomnieliśmy, roczna polisa turystyczna poza czasem jej obowiązywania nie różni się od ubezpieczenia pojedynczego wyjazdu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/). Kupując ją, trzeba więc zadbać szczególnie o:

    • ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element każdej polisy dla turystów, ponieważ to wysokości jego sumy ubezpieczyciel pokrywa wydatki związane z pomocą medyczną, ratownictwem, transportem medycznym itp.;
  • NNW – na tej podstawie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu, jego wysokość zależy od sumy ubezpieczenia i stopnia doznanego uszczerbku;
  • OC w życiu prywatnym – przydaje się w sytuacjach, gdy to ubezpieczony jest sprawcą wypadku, w którym ucierpi osoba trzecia, ponieważ rekompensatę za poniesione przez nią szkody wypłaca wówczas ubezpieczyciel sprawcy;
  • ubezpieczenie bagażu – z niego ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia, opóźnienia lub kradzieży bagażu podróżnego;
  • ubezpieczenie sportowe – rozszerza ochronę na amatorskie uprawianie sportu, w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny, może wymagać dodatkowego rozszerzenia o uprawianie sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka;
  • assistance – może zawierać szereg dodatkowych usług, np. pomoc tłumacza, infolinię 24h, organizację pobytu osoby towarzyszącej itp..

Czy warto kupić roczne ubezpieczenie turystyczne?

Roczne ubezpieczenie turystyczne to produkt, którego zakup jest opłacalny w konkretnych sytuacjach. Warto się na nie zdecydować, jeżeli:

  • wiesz, że będziesz wyjeżdżał często i kupowanie ubezpieczenia na każdą podróż osobno byłoby kosztowniejsze;
  • będziesz odwiedzał różne kraje;
  • lubisz spontaniczne, nieplanowane wyjazdy.

Wszystko to sprzyja rocznemu ubezpieczeniu, za które płacisz tylko raz, a potem już nie martwisz się terminami płatności, okresem karencji, kierunkiem wyjazdu itp. Polisa na cały rok zdecydowanie sprzyja tym, którzy zamiast szczegółowego planowania wolą improwizację, nie wiedzą, gdzie dokładnie ich poniesie i często decydują się na wyjazd nawet na dzień wcześniej. Trudno w takiej sytuacji załatwić formalności ubezpieczeniowe od ręki, a dzięki rocznej polisie nie trzeba się tym przejmować.

Co innego, gdy Twoje wyjazdy są mniej liczne i znacznie bardziej uporządkowane. Kupując wówczas ubezpieczenie turystyczne na cały rok, może się okazać, że zwyczajnie przepłaciłeś. Jeżeli przykładowo planujesz 3 wyjazdy w ciągu roku, to ubezpieczenie każdego z nich osobno będzie z pewnością tańsze niż koszt polisy na całe 12 miesięcy. Warto też pamiętać, że raz ustalone warunki ubezpieczenia całorocznego są najczęściej niezmienne, co sprawia, że jest to mało elastyczna ochrona.