Wszyscy wiemy, że w metropoliach znajdziemy masę atrakcji. Niewątpliwie jednak średniej wielkości i niewielkie miasteczka również są bardzo klimatyczne. Co jednak zaoferować nam mogą najmniejsze miasta w kraju?

Opatowiec – 329 mieszkańców

Liczący sobie zaledwie nieco ponad 300 mieszkańców Opatowiec jest w tej chwili zdecydowanie najmniejszym miasteczkiem w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie warto go odwiedzić. Przeciwnie, znajdziemy tu między innymi ciekawy architektonicznie kościół św. Jakuba starszego Apostoła, a także cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej.

Wiślica – 515 mieszkańców

Wiślica jest drugim, po Opatowcu najmniejszym miastem w Polsce. Zajmuje ona powierzchnię zaledwie czterech kilometrów kwadratowych, lecz nie znaczy to, że pozbawiona jest atrakcji turystycznych. Przyjeżdżając do Wiślicy zobaczyć możemy między innymi bazylikę kolegiacką Najświętszej Marii Panny wraz z jej podziemiami, oraz dom Długosza, w którym obecnie mieści się słynne w okolicy muzeum.

Wyśmierzyce – 894 mieszkańców

Do niedawna to Wyśmierzyce były najmniejszym miastem w naszym kraju, lecz po uzyskaniu takiego statusu przez kilka mniejszych miejscowości spadły w tym rankingu na piąte miejsce. Turyści przyjeżdżający do Wyśmierzyc nie powinni poczuć się rozczarowani. Głównym zabytkiem jest tu XIX- wieczny Kościół Świętej Teresy z odrestaurowaną dzwonnicą i organistówką.

Szydłów – 1106 mieszkańców

Szydłów to drugie najmniejsze miasto w Polsce liczące sobie ponad 1000 mieszkańców. Główną atrakcją turystyczną jest tu zdecydowanie XIV- wieczny zamek królewski, lecz i poza nim jest co zwiedzać. Zobaczyć tu możemy między innymi późno renesansową synagogę, a także ruiny kościoła i szpitala imienia Świętego Ducha. Również sam zespół miejski jest wart uwagi, zwłaszcza że zachował się tu prawie kilometr dawnych murów obronnych.