Atrakcje turystycznePodróże krajowe

Najmniejsze miasta kraju i ich atrakcje

Wszyscy wiemy, że w metropoliach znajdziemy masę atrakcji. Niewątpliwie jednak średniej wielkości i niewielkie miasteczka również są bardzo klimatyczne. Co jednak zaoferować nam mogą najmniejsze miasta w kraju?

Opatowiec – 329 mieszkańców

Liczący sobie zaledwie nieco ponad 300 mieszkańców Opatowiec jest w tej chwili zdecydowanie najmniejszym miasteczkiem w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie warto go odwiedzić. Przeciwnie, znajdziemy tu między innymi ciekawy architektonicznie kościół św. Jakuba starszego Apostoła, a także cmentarz wojenny z pierwszej wojny światowej.

Wiślica – 515 mieszkańców

Wiślica jest drugim, po Opatowcu najmniejszym miastem w Polsce. Zajmuje ona powierzchnię zaledwie czterech kilometrów kwadratowych, lecz nie znaczy to, że pozbawiona jest atrakcji turystycznych. Przyjeżdżając do Wiślicy zobaczyć możemy między innymi bazylikę kolegiacką Najświętszej Marii Panny wraz z jej podziemiami, oraz dom Długosza, w którym obecnie mieści się słynne w okolicy muzeum.

Wyśmierzyce – 894 mieszkańców

Do niedawna to Wyśmierzyce były najmniejszym miastem w naszym kraju, lecz po uzyskaniu takiego statusu przez kilka mniejszych miejscowości spadły w tym rankingu na piąte miejsce. Turyści przyjeżdżający do Wyśmierzyc nie powinni poczuć się rozczarowani. Głównym zabytkiem jest tu XIX- wieczny Kościół Świętej Teresy z odrestaurowaną dzwonnicą i organistówką.

Szydłów – 1106 mieszkańców

Szydłów to drugie najmniejsze miasto w Polsce liczące sobie ponad 1000 mieszkańców. Główną atrakcją turystyczną jest tu zdecydowanie XIV- wieczny zamek królewski, lecz i poza nim jest co zwiedzać. Zobaczyć tu możemy między innymi późno renesansową synagogę, a także ruiny kościoła i szpitala imienia Świętego Ducha. Również sam zespół miejski jest wart uwagi, zwłaszcza że zachował się tu prawie kilometr dawnych murów obronnych.

Powiązane teksty
Atrakcje turystycznePodróże krajowePorady turystyczne

Zielone wzgórza nad Soliną – wakacje nad jeziorem

Zielone wzgórza nad Soliną – wakacje nad pięknym jeziorem Zielone wzgórza nad Soliną to…
Czytaj dalej
Atrakcje turystycznePodróże krajowePorady turystyczne

Ruiny zamku Sobień – urocze miejsce na Podkarpaciu

Ruiny zamku Sobień – co to za miejsce? Ruiny zamku Sobień to miejsce, które kojarzy wielu…
Czytaj dalej
Atrakcje turystyczneLifestylePodróże krajowePorady turystyczne

Gdzie w Bieszczady? Najpopularniejsze trasy

Gdzie w Bieszczady? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym trasom Gdzie w Bieszczady? Góry te są…
Czytaj dalej

Dodaj komentarz