Kaszubi to grupa etniczna charakteryzująca się niezwykła kulturą i sztuką. Okazuje się jednak, że równie ciekawa jest ich kuchnia. Prezentujemy trzy dania wywodzące się z kuchni kaszubskiej, które mimo pysznego smaku popularności w innych regionach kraju nie zdobyły.

Dziadówka

Dziadówka to bardzo ciekawa propozycja dla fanów zup. Przygotowuje się ją na bazie maślanki, a jej przyrządzenie zajmuje stosunkowo mało czasu.

Aby przygotować dziadówkę, zagotowujemy kilogram ziemniaków w litrze wody przyprawionej liściem laurowym, solą i zielem angielskim. Kroimy boczek w niewielką kostkę, a następnie przysmażamy go na małym ogniu razem z cebulą. Litr maślanki wymieszać musimy z odrobiną mąki, a gdy ziemniaki już zmiękną, tak przygotowany płyn wlewamy do wody. Zupę doprowadzamy do wrzenia i delikatnego zgęstnienia, a następnie dodajemy do niej przesmażony boczek z cebulą.

Ferkase

Ferkase to danie jedyne w swoim rodzaju, nie mające odpowiednika w kuchni innych regionów.

Mięso z kury gotujemy razem z włoszczyzną tak samo, jak gdybyśmy przygotowywali rosół. Przed postawieniem garnka na gaz odlewamy odrobinę zupy – będzie nam potrzebna w dwóch kolejnych krokach. Na patelni rozpuszczamy masełko i gdy już się roztopi łączymy je z mąką oraz odrobiną odłożonego wcześniej zimnego rosołu. Teraz sos powinien mieć konsystencję śmietany. Wrzucamy do niego wcześniej namoczone rodzynki, dodajemy cukier, śmietanę oraz sok z cytryny. Dwa żółtka rozrabiamy z pozostałą częścią zimnego rosołu. Zdejmujemy sos z ognia, a następnie dodajemy do niego przygotowaną z jajek i rosołu masę. Na talerz wysypujemy solidną porcję ryżu, którą polewamy przygotowanym sosem. Wokół niej układamy kawałki mięsa z kury.

Galaret ze śledzia

Jest to dość specyficzna odmiana klasycznego galaretu. Ostrzegamy – specyficzna również w smaku!

Przygotowujemy wywar ziołowo-warzywny. Podstawą jest włoszczyzna, ziele angielskie, sól, pieprz. Pozostałe składniki dobieramy według własnego uznania, lecz wywar powinien być naprawdę mocny. Osolone filety ze śledzia namaczamy i gotujemy na niewielkim gazie przez około kwadrans. Wywar odcedzamy, a następnie wlewamy do niego marynatę po ogórkach konserwowych i żelatynę. Drobno kroimy jajka i ogórki konserwowe i dekorujemy nimi płaty śledziowe, które następnie zalewamy wywarem z żelatyną. Studzimy i wsadzamy do lodówki, aż galaret się zetnie.